Co je BIO?

obr4Ptát se na otázku, co je to vlastně BIO se zdá být téměř zbytečné, neexistuje snad člověk, který by se s pojmem BIO ještě nesetkal. Ale díky velkému bio boomu posledních let dochází i k nesprávnému označování produktů, které s pojmem BIO nemají téměř nic společného. Jak se tedy vyznat v tom, co je a co není BIO?

BIO – V SOULADU SE ŽIVOTEM

Příponu bio si zaslouží cokoliv, co je v souladu se životem. Slůvko bio totiž pochází z řeckého bios a v překladu znamená život. Předpona bio u potravin a ekoproduktů prozrazuje, že výroba biopotravin je v souladu s přírodou, hlavní zásadou je tedy šetrný přístup ke zvířatům, rostlinám i k půdě. Z takto ekologického zemědělství pak vzejdou suroviny rostlinného nebo živočišného původu určené k výrobě biopotravin, krmiv, osiva a dalších ekologických výrobků, které se mohou pyšnit osvědčením o původu bioproduktu. Může to být kupříkladu zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny a další rostliny, ale také třeba mléko, vejce či živá zvířata.

BIO JAKO ZNAČKA

Biopotravina je pak taková potravina vyrobená ze surovin pocházejících z ekologického zemědělství, přirozeného a moderní způsobu hospodaření, založeného na tisícileté zkušenosti našich předků. Vyznačuje se kladným vztahem a respektem k životnímu prostředí a návratem ke zdravému životnímu stylu.
V České republice platí ustanovení o povinném označování veškerých produktů ekozemědělství značkou BIO. V Evropské unii je pak možno používat celoevropskou značku pro biopotraviny. Další značkou, kterou může zpracovatel bio výrobků vyjádřit úroveň ekologického hospodaření a zpracování je značka KEZ (www.kez.cz), která má význam zejména pro vývoz produktů ekologického zemědělství.

JAK NAKUPOVAT BIO?

V podstatě tedy při nákupu biovýrobků zhruba platí toto pravidlo: pouze výrobek, na němž čtete zřetelné označení BIO nebo EKO s ochrannou známkou, bývá skutečně bio nebo eko. Buďte obezřetní k produktům, které výrobce vychvaluje na obalech pojmy jako „z kontrolované sadby“ nebo „z alternativního chovu“ či „z ekologicky šetrného zemědělství“. Díky ochranné známce BIO, jejíž používání zavedla v září 2001 Evropská unie, má zákazník při nákupu větší jistotu a jelikož trend BIO stále roste, je v současností tímto logem označeno již asi 35 000 výrobků.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář