Výhody i rizika ohledně BIO

SlepiceRočně utratí Češi několik statisíce korun za potraviny chlubící se označením bio a tento trend stále roste. Bio se dostalo mezi spotřebitele, kteří chtějí být zdraví a v souladu s přírodou. Biopotraviny jsou velmi příhodnou alternativou běžných potravin, ale mají i své malé nevýhody…

Výhody především

Biopotraviny se vyrábějí daleko šetrnějším způsobem, nepoužívá se totiž při výrobě tolik konzervantů a ani půda není zatěžována chemickými prostředky. Nespornou výhodou je přístup k životnímu prostředí, další výhodou biopotravin je jejich skvělá chuť, vůně a barva.

Nevýhody biopotravin

Biopotraviny mají dvě hlavní nevýhody. První se týká peněz. Některé potraviny jsou stejně drahé, některé dražší o pár korun, ale bohužel některé i o desítky korun… Je jasné, že příčinou je nízká poptávka a drobná výroba. Jestliže ale lidé budou poptávat stále více výrobků v bio kvalitě, může se cena brzy změnit. Druhou nevýhodou jsou plísně. Tím, že se nepoužívají žádné chemické postřiky, mohou být rostliny napadeny škůdci a chorobami. Bioprodukty nejsou chemicky ošetřeny, biopotraviny mají tedy menší dobu trvanlivosti.

Pozor na podvody

Ten, kdo chce pěstovat biopotraviny, musí získat certifikát daný podle norem EU. Musí splňovat určitá kritéria, která se týkají kvality půdy a jejího znečištění. To, že bio je opravdu BIO, je když má na obalu bio zebru nebo podobný ukazatel bio kvality. Nenechte se nachytat na obrázky s označením bio, které nejsou ověřené.
Neposlouchejte tak různá prohlášení fastfoodových řetězců, že tam můžete koupit bio hamburger s bio hranolkami a všechny sendviče z ekologicky vyrobených potravin. Nikdy nevíte, kdy se jedná jen o reklamní trik, navíc i sebekvalitnější biopotravina zakomponována do hamburgeru s hranolky vám moc zdraví nepřinese.
Nakupujte tedy své bio výrobky raději v obchodech zdravé výživy a nebo ještě lépe – sami si na zahrádce pěstujte ovoce, zeleninu a další. Jedině tak budete mít pod kontrolou, co jíte.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář